SCHEDULE 2022/2023
* schedule subject to changes and cancellations impacted by enrolment numbers 
*please refer to the handbook for class descriptions & pricing

STUDIO A

MONDAY
1:30-2
Twinkle 2's
2:15-2:45 Caregiver & Me ( 6 spots left)
5:30-6:15 Kinder Ballet (3 spots left)
6:20-6:50
Pre-Jr Ballet (2 spots left)
7:00-7:45 Jr Hip Hop Foundations
7:45-8:45 Jr/Int/Sr Hip Hop Choreo 
8:45-9:30 Int/Sr Hip Hop Foundations


TUESDAY
5:30-6:30 Junior Jazz
6:35-7:20 Junior Lyrical 
7:35-8:35 Inter/Sr Jazz
8:40-9:25 Inter/Sr Lyrical 


WEDNESDAY
4:20-5:35 Senior Ballet 
5:40-6:25 Primary Ballet 
6:30-7:45 Junior Ballet 
7:45-9:15 Intermediate Ballet


THURSDAY
2:30-3
Petit Danseur
6:00-6:45 Modern (JR & UP)
6:50-7:50  Open Tap (JR & UP)
7:55-9:10 Intermediate& Senior Ballet


FRIDAY
5:30-6:15 Pre-Jr Jazz (full- email for options)
6:20-7:00 Primary & Pre Jr Acro( full- email for options)

7-7:30 Primary & Pre-Jr Lyrical ( 2 spots left)
6:55-8:10 Junior Ballet (inc. pre-pointe)(studio B until 7:35pm)


SATURDAY
11:15-12:30 Open Ballet (Inter & UP)
12:30-1:30 Progressions (JR & UP)
1:45-2:30 Strength & Stretch (JR & UP)
2:30-3:45 Jr/Inter/Sr Acro
4-4:30 Pom ( Sept- Feb, Jr & UP)


 

STUDIO B

MONDAY
4:40-5:25
Little Leapers 
5:30-6:15 Tiny Twirler ( 3 spots left)
6:20-7:05
Kinder 
Acro & Stretch (2 spots)
7:10-7:55 Pre-Jr Tap (4 spots left)

TUESDAY
4:30-5
Caregiver & Me
5:40-6:10 Twinkle 2's & Dancing 3's ( 1 spot)
6:30-7:30 Inter/Sr Tap
7:30-8:30 Junior Tap 


WEDNESDAY
5:00-5:30
Dancing 3's
5:35-6:20 Kinder Tap 
6:30-7:15 Primary Tap (3 spots left)

THURSDAY
4:40-5:25
Mini Rhythms ( 3 spots left)
​5:30-6:15 Kinder Jazz ( 1 spot left)
6:20-6:50 Kinder Acro (4 spots left)



FRIDAY
4:40-5:25 Kinder/Primary/Pre-Junior Hip Hop 
5:30-6:15  
Primary Jazz (full- email for options)


SATURDAY

9-9:30 Twinkle 2's
9:40-10:10 Dancing 3's
10:15-11 Petit Danseur ( 2 spots left)
12:45-1:15
Caregiver & Me









**Classes in BLUE -unavailable currently- will be offered at different time **